23 kwietnia 2016

Zostawcie zebrę przed sądem!

W Elblągu władze po raz kolejny dają przykład, że mają problem ze zrozumieniem  dla kogo jest miasto.
2,5 miliona złotych pójdzie na ułatwienie dostępu do nowo powstałego budynku sądu. Ułatwienia dla samochodów i utrudnienie pieszym. Bez żadnych konsultacji, badań natężenia ruchu, badań bezpieczeństwa. Ot, ktoś stanął nad mapą i stwierdził - tu dajmy 50 miejsc parkingowych, tu 150, a tu zlikwidujmy przejście!
Przejście dla pieszych ul. DąbkaLikwidowane przejścia dla pieszych jest naprawdę często uczęszczane, stanowi drogę do szkoły i do przedszkola oraz do pobliskiego pasażu handlowego na Gwiezdnej. Prowadzi też najkrótszą drogą z sądu do przystanku autobusowego. Teoretycznie nowy sąd będzie najlepiej skomunikowanym urzędem, praktycznie wszystkie linie autobusowe i tramwajowe zatrzymują się w bezpośrednim sąsiedztwie, lub dosłownie 5 minut od sądu. Miasto zamiast wykorzystać ten atut, to inwestuje 2,5 miliona w rozwiązania dla samochodów! Wokół sądu powstanie 200 miejsc parkingowych, co sprawi, że w ciągu dnia pojawi się tam nawet tysiąc samochodów więcej niż dotychczas. To będzie odczuwalny wzrost hałasu i zanieczyszczeń (spaliny, pył ze startych opon, klocków hamulcowych, okładzin, powierzchni drogi).
Miasto argumentuje zmiany poprawą bezpieczeństwa ruchu i usprawnieniem płynności samochodów(!), niestety upłynnienie ruchu w praktyce oznacza wzrost natężenia ruchu samochodów, a także wzrost prędkości z jaką poruszają się kierowcy, czyli de facto bezpieczeństwo spada. A „upłynnienie” w ruchu pieszych znacząco spadnie. Odczują to zwłaszcza osoby starsze, niedołężne, niepełnosprawne. Likwidacja przejścia wydłuża drogę od przystanku z kilkudziesięciu do kilkuset 
 metrów.
Powstanie sądu sprawi, że ruch pieszych w tym miejscu będzie większy, więc miasto postanawia ten ruch utrudnić - gdzie tu logika?
Jednym z alternatywnych rozwiązań byłoby przeznaczenie po jednym pasie na każdej jezdni na miejsca postojowe. Oszczędziłoby to tereny zielone w koło, które zostały przerobione na parkingi, zwiększyło by bezpieczeństwo i ograniczyłoby ruch samochodów. Ale spróbujcie to powiedzieć elbląskim kierowcom...

Przy okazji zapraszam na fejsbukową stronę www.facebook.com/Nie-dla-likwidacji-przejścia-przy-sądzie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz