05 października 2015

Subiektywny przegląd zadań w budżecie obywatelskim

W wielu miastach znane są już wyniki budżetu obywatelskiego na 2016 rok. W Elblągu dopiero rozpoczęło się głosowanie. Można zagłosować przez internet bądź wypełnić ankietę papierową. Głosując wybieramy 5 propozycji z okręgu, w którym jesteśmy zameldowani oraz jedną propozycję z zadań ogólnomiejskich. Głosowanie trwa do 16 października.

Gdyby ktoś zastanawiał się na co oddać swój głos, to niniejszym przedstawiam subiektywny przegląd najciekawszych zadań z wszystkich okręgów:Okręg 1
Zadanie nr 9: Rozbudowa Podwórka Międzypokoleniowego przy ul. Odrodzenia (Street Workout, 2 zjeżdżalnie kaskadowe oraz budowa całorocznego, syntetycznego lodowisko panelowego) (wartość do 400 000 zł) - wydaje się to najciekawszą propozycją wśród remontu parkingów i budowy placów zabaw.
Zadanie nr 12: Kolorowy Park Modrzewie - zasadzenie kolorowych kompozycji kwiatowych (wartość 25 000 zł, tzw. mały projekt) - zieleni w mieście nigdy dość :)
Na uwagę zasługuje jeszcze zadanie nr 6 Wymiana wiat przystankowych oraz montaż tablic elektronicznych na przystankach przy ul. Robotniczej 135, ul. Płk Dąbka przystanek nr 494, 495, Stok 84, ul. Robotniczej - Stok 82, 83, ale zastanawia mnie wycena na 115 005 zł za 6 wiat i ekranów.

Okręg 2
Zadanie nr 3: Wykonanie w parku poniżej bloków przy ul. Witkiewicza, terenu do gry w piłkę (wartość 250 000 zł) - peryferyjne ulice często są pomijane przy jakichkolwiek inwestycjach, a na przedmieściach często brakuje infrastruktury rekreacyjno-sportowej. Myślę, że park i boisko po prostu należą się tamtej okolicy.
Zadanie nr 12: Naprawa i modernizacja zniszczonego chodnika na ul. Krzyżanowskiego do Parku Kajki  (wartość 51 900 zł) - naprawa chodników zawsze znajdzie moje poparcie (oby użyto płyt chodnikowych!)
Zadanie nr 16: Utworzenie placu zabaw ze ścieżką rowerową do nauki przepisów drogowych na ul. Kłoczowskiego (wartość 190 000 zł) - o ile jestem przeciwniczką budowy placów zabaw gdzie popadnie, to minimiasteczko rowerowe do nauki przepisów to świetny pomysł.

Okręg 3
Zadanie nr 1: Remont nawierzchni chodnika wzdłuż ul. Kopernika (obie strony) od skrzyżowania z ul. Traugutta, Moniuszki do skrzyżowania z ul. Królewiecką (wartość 350 000 zł) - po pierwsze, bo chodnik, po drugie, bo niemal codziennie pokonuję tę trasę z wózkiem i naprawdę nie jest lekko.
Zadanie nr 12: Wymiana opraw oświetleniowych na ledowe oraz słupów na stalowe przy ul. Pionierskiej  (wartość 155 000 zł) tutaj zgodzę się połowicznie. Dobrym pomysłem jest wymiana żarówek na ledowe (są trwałe, efektywne, ekologiczne), natomiast betonowe słupy zostawiłabym w spokoju, są w dobrym stanie i spełniają swoją rolę. Myślę, że ich wymiana byłaby niepotrzebnym wydatkiem, no i na obecnych żelbetowych trudniej wiesza się, a łatwiej zrywa ulotki :D
źródło: google maps GSV
Zadanie nr 21: Przebudowa parkingu przy zbiegu ulic Robotniczej i Brzozowej (kontynuacja inwestycji „przebudowa pasażu na Gwiezdnej”)  (wartość 210 000 zł) - temu parkingowi poświęcę kiedyś osobny wpis, jest tam tyle rodzajów nawierzchni, że więcej już chyba się nie da. W poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego starczyło pieniędzy tylko na remont pasażu handlowego, więc remont parkingu “dopełniłby” dzieła.
Zadanie nr 14: Renowacja klombu i przywrócenie wokół niego ławek w Parku Dolinka (wartość 15 000 zł, mały projekt) - kwiatki, ławki, niski koszt - to mnie przekonuje. Za pomocą takich drobnych zmian miasto staje się bardziej przyjazne dla ludzi.

Okręg 4
Zadanie nr 15: Renowacja nawierzchni ul. Wieżowej, odcinka od Poczty Głównej do skrzyżowania z ul. Stary Rynek (wartość do 400 000 zł) - ul. Wieżowa to jedna z nielicznych uliczek Starego Miasta, która nie przeszła w ostatnich latach remontu. Elbląska starówka staje się powoli turystyczną wizytówką miasta i warto o nią dbać.
źródło: google maps GSV
Zadanie nr 2: Wykonanie oświetlenia na ul. Zamkowej (wartość 200 000 zł) argumentacja j.w.
Zadanie nr 19: Zabudowa śmietników przy ul. Rzeźnickiej (wartość 100 000 zł) argumentacja j.w. Tu dodatkowo widzę pole do popisu dla projektantów małej architektury... a nie, zapomniałam, że jesteśmy w Elblągu.
Zadanie nr 18: Wykonanie chodnika przy al. Tysiąclecia (stacja benzynowa BLISKA) do ul. 3 Maja (przystanek tramwajowy) (wartość 95 000 zł) - nie do końca wiem czy chodzi o nowy chodnik, czy o remont istniejącego wzdłuż, ale każda inwestycja dla pieszych mnie cieszy. Niestety w powietrzu wisi groźba użycia kostki bauma.
W tym okręgu podoba mi się najwięcej zadań, oprócz wyżej opisanych są jeszcze remonty chodników i wymiana opraw oświetleniowych na ledowe. Niestety to nie mój okręg.

Okręg 5
Zadanie nr 11: Rekreacja i wypoczynek na Zatorzu (plac między wieżowcami przy ul. Malborskiej) - pole do piknikowania i aktywnej rekreacji (wartość 100 000 zł) Piknik? Aktywna rekreacja? Jestem za! Ciekawa też jestem szczegółów projektu.
Zadanie nr 6: Zazielenienie terenu w rejonie kompleksu sportowo-rekreacyjnego ul. Lotnicza  (wartość 70 000 zł) - tak jak pisałam - zieleni w mieście nigdy dość.
Zadanie nr 20: Dokończenie ścieżki dla pieszych - skrótowe przejście do ul. Grunwaldzkiej dla mieszkańców części Warszawskiego Przedmieścia (wartość 30 000) - takie “łączniki” między blokami są bardzo ważne by piesi mogli bez zbędnego nadkładania drogi dotrzeć do celu. Powszechne ostatnio grodzone osiedla są pod tym kątem bardzo nieprzyjazne dla ludzi.
Zadanie nr 3: Budowa chodnika, parkingu i drogi dojazdowej przy ul. Kieleckiej (Zatorze), bezpośrednio przed kościołem, pocztą i sklepem (wartość 380 000 zł) - teren, który koniecznie wymaga uporządkowania. Fajnie jakby miasto dorzuciło się do projektu by zrewitalizować cały “plac” przed kościołem. Może w formie ryneczku, takiego ze straganami, albo miniparczku z fontanną. Muszę tu użyć banału, którego nie cierpię, ale w tym przypadku jest słuszny - to miejsce ma potencjał.
źródło: google maps GSV
W okręgu 5 jest więcej zadań wartych oddania głosu, ale o tym zadecydują już mieszkańcy. Ciekawe kto okaże się efektywniejszy w zbieraniu głosów, bo po zgłoszonych zadaniach widać, że jest kilka silnych grup - Osiedle przy Młynie, ul. Dąbrowskiego, Zatorze.

Zadania ogólnomiejskie

Tutaj można wybrać tylko jedno zadanie. Wydaje  mi się, że lepszym rozwiązaniem byłaby możliwość głosowania na nieograniczoną ilość zadań, ale tak by zmieścić się w budżecie. Zwłaszcza, że jest kilka ciekawych propozycji, wybrałam kilka z nich:
Zadanie nr 23: Odnowienie muszli koncertowej w Bażantarni (wartość 400 000 zł) - ciekawy  projekt z silnym lobby w postaci elbląskiego oddziału PTTK. Bez dwóch zdań - remont muszli się należy! Mam jedynie obawy, by zapisany w projekcie remont placu, schodów i alejek przy muszli nie skończył się na wyłożeniu ich kostką bauma.
Zadanie nr 9: Remont krytej pływalni przy ul. Robotniczej (wartość 500 000 zł) - we wrześniu niemal równocześnie z uruchomieniem Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka zamknięto poczciwą pływalnię przy ul. Robotniczej. Szkoda, a szacowane 500 000 zł prawdopodobnie nie starczy na kompleksowy remont basenu, bo nikt nie wie, jaki zakres robót jest wymagany (to nie żart).
Zadanie nr 25: Budowa wieży widokowej na Górze Chrobrego (wartość 150 000 zł) - świetna atrakcja dla elblążan i turystów. Tylko rodzi się pytanie – kto i na jakich zasadach administrowałby wieżą w przyszłości (czyt. kto by płacił za jej utrzymanie).
Zadanie nr 16: Remont targowiska miejskiego przy ul. Płk. Dąbka (wartość 350 000 zł) – teren targowiska koniecznie wymaga uporządkowania, a nawet  rzekłabym ucywilizowania. Może się wydawać, że minęły czasy zakupów pod chmurką, ale proszę się wybrać na targowisko w sobotni poranek – jest więcej ludzi niż w niejednym centrum handlowym przez cały dzień (no dobra – w Elblągu więcej niż w jednym). Dobrze zorganizowane targowisko może też być atrakcją turystyczną.


Zadań, na które można głosować jest o wiele więcej niż tych opisanych powyżej. Na pewno każdy znajdzie coś, na co odda głos w zgodzie ze swoim sumieniem.
Więc głosujmy!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz